На 25 юли Православната църква отбелязва Успение на Света Анна.Свена Анна

...
На 25 юли Православната църква отбелязва Успение на Света Анна.Свена Анна
Коментари Харесай

Почитаме паметта на Света Анна - обичаи и традиции

На 25 юли Православната черква отбелязва Успение на Света Анна.

Свена Анна била потомка на Аароновия жанр и родила Мария, бъдещата майка на Спасителя на човечеството. В резултат на библейските сказания светицата се приема и уважава като един от основните християнски знаци на майчинството.

Българите назовават празника Лятна Света Анна. Той е публикуван в региона на Западна България и Родопите, изключително в Асеновградско. Там одобряват, че Лятната Света Анна бележи края на лятото. Светицата се уважава най-много от дамите като настойничка и защитница на бременните невести и на раждаемостта. За да могат да износят плода и да раждат леко, на празника на Лятна Света Анна се съблюдават строго някои забрани - не се работи нищо, не се пере и мие, не се шие и плете.

Много е разпространено старото вярване, че ако „ сложна жена работи на Света Анна, ще пометне ”.

На празника бременните дами и младите булки отиват на църква, молят се за здравето на децата и палят свещи пред иконата на светицата закрилница. Обкичват иконата с цветя и я подаряват с ризи, чорапи, кърпи, пари. След края на църковната работа майките раздават пресни пити в двора на черквата и из махалата, с цел да бъдат здрави рожбите им. Вярва се, че светицата пазела децата от „ огън ” - висока температура и тресчица.

В Източна България на Лятна Света Анна дами и деца потеглят да берат лековити билки по полето. После ги изсушават и резервират за лек през годината. В Западна България преди празника се правят разнообразни вълшебен дейности против магьосници, бродници и житомамници, които обират непознатото изобилие. Стопаните отиват да преспят на нивите си, с цел да попречат на злосторниците да откраднат житото им. В югозападните български краища на Лятна Света Анна провеждат оброк - работа с курбан, в която взима присъединяване целият жанр. Жертвоприношението се прави, с цел да омилостивят светицата и тя да защищити нивите от пожар и градушка. Пак там през лятото тачат Света Анна за предотвратяване от огън и пожар и я назовават „ Опърлия ”.

Имен ден честват: Анна, Ана, Ани, Аника, Аница, Анче, Анушка, Анита, Анелия, Анета, Анабел, Яна, Вилиана.
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР